Kompanija Imlek nastaviće smanjenje izvoza mleka i mlečnih proizvoda na okolna tržišta dok se ne postigne stabilnost snabdevanja u Srbiji. Imlek će preko svoje matične kompanije Dunav hrana grupa, koja je najveći regionalni proizvođač hrane i pića, obezbediti da se prema Srbiji preusmere svi raspoloživi viškovi sirovog mleka. Vlada će reagovati vanrednim merama u sektoru mlekarstva putem povećanja subvencija koje će, osim farmera-fizičkih lica, od sada dobijati i farmeri-pravna lica i zahtevao podršku sa Imlekove strane. Imlek će nastaviti da čini sve što je u njegovoj moći u okviru širih mera koje će u budućnosti usaglašavati sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u cilju stabilizacije tržišta mleka u Srbiji. Pravog razloga za nestašicu mleka nema, jer proizvodnja nije smanjena. U protekle tri godine stočni fond smanjen je za deset odsto, međutim, krave su zamenjene sa visoko produktivnim grlima...
Kompanija Imlek nastaviće smanjenje izvoza mleka i mlečnih proizvoda na okolna tržišta dok se ne postigne stabilnost snabdevanja u Srbiji, saopšteno je danas iz te kompanije nakon razgovora ministra poljoprivrede Saše Dragina sa rukovodstvom Imleka.
"Imlek će preko svoje matične kompanije Dunav hrana grupa, koja je najveći regionalni proizvođač hrane i pića, obezbediti da se prema Srbiji preusmere svi raspoloživi viškovi sirovog mleka", preneo je generalni direktor kompanije Imlek, koja posluje u većinskom vlasništvu investicionog fonda Salford, Slobodan Petrović ministru Draginu.
Tokom razgovora je analizirana aktuelna situacija u snabdevanju tržišta mlekom i mlečnim proizvodima i problemima farmera u primarnoj proizvodnji sirovog mleka.
Ministar Dragin potvrdio je da će Vlada reagovati vanrednim merama u sektoru mlekarstva putem povećanja subvencija koje će, osim farmera-fizičkih lica, od sada dobijati i farmeri-pravna lica i zahtevao podršku sa Imlekove strane.
Imlek će nastaviti da čini sve što je u njegovoj moći u okviru širih mera koje će u budućnosti usaglašavati sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u cilju stabilizacije tržišta mleka u Srbiji.
Direktor kompanije Imlek upoznao je resornog ministra sa činjenicama u vezi sa kompanijom, a koje, kako se navodi, bitno koriguju sliku koja je o toj kompaniji u poslednje vreme često iznošena u javnosti.
Ranije danas, u izjavi za Politiku, ministar poljoprivrede Srbije je rekao da pravog razloga za nestašicu mleka nema, jer proizvodnja nije smanjena.
On je istakao da je u protekle tri godine stočni fond smanjen za deset odsto, međutim, krave su zamenjene sa visoko produktivnim grlima.
"Prošle godine bilo je čak viška mleka i mlekare su tražile pomoć države koja im je otkupila 300 tona mleka u prahu", podsetio je ministar.
Dragin je rekao da ga je za nestašicu mleka optužio jedan investicioni fond koji ima dve odluke antimonopolske komisije da je monopolista.
"Oni (Salford) imaju 60 odsto prerađivačkih kapaciteta i njihovi zvanični podaci proizvodnje pokazuju da 'guraju' sirovo mleko u dugotrajne proizvode", kazao je ministar Dragin.
Prema njegovim rečima, Goran Ljubičić koji je kupio pa zatvorio pet mlekara u Srbiji - u Pančevu, Nišu, Senti, Kragujevcu i Pirotu - sada je Salfordov direktor za Bosnu i Hercegovinu.
"Očigledno da je to bio način da jedan strani investicioni fond (Salford) obezbedi monopolski položaj, rekao je ministar i dodao da je monopol dokaziv.
Salford svuda u regionu plaća mleko 28 evrocenti, u EU cena sirovog mleka je 32 evrocenta, a oni su povećali sa 25 na 28 dinara, kazao je ministar.
"Druge mlekare kojima neću da pravim reklamu plaćaju preko 30 dinara za litar. Njihov je cilj da podignu cene u maloprodaji, a da poljoprivredniku daju što manje", dodao je Dragin.
Prema njegovim rečima, Salford je pre tri godine plaćao mleko 34 dinara, terao farmere da uzmu kredit za modernizovanje. Kad su uzeli kredite i stavili kuće pod hipoteke snizio im je cenu mleka.
Ministar je istakao da, ukoliko bude finansijskih mogućnosti subvencija će se povećati s 1,5 dinar na dva dinara po litru mleka.
"Da je na vreme država stala iza ministarstva poljoprivrede pre mesec i po dana kada smo govorili o kartelisanju u prehrambenoj industriji i šta će iz njega da izađe sad bi bili u drugačijoj poziciji. Zahvalan sam što su se ministarstvo trgovine i premijer uključili", istakao je on.
Prema Draginovim rečima, cilj podsticajnih mera u poljoprivredi je da se pomogne srpskom poljoprivredniku da izdrži period tranzicije, da postane konkurentan evropskom.
"Zato subvencije dajemo isključivo poljoprivredniku", istakao je on.